Chór został założony w 1952 roku przez Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta chóru do 2003 roku. Zespół pod jego kierownictwem stał się jednym z najlepszych chórów akademickich na świecie. Na swoim koncie ma tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno – instrumentalnych i a cappella. Od 2006 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru został Szymon Wyrzykowski.

Oprócz  bogatego programu a cappella zespół wykonuje dzieła oratoryjno – kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł z XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów dedykowało swoje utwory chórowi, który stawał się ich pierwszym wykonawcą.

Na swoim koncie posiada wiele nagród i wyróżnień (ma na własność Brązową Lutnię konkursu „Legnica Cantat”), a za działalność w dziedzinie kultury otrzymał szereg najwyższych odznaczeń i medali. Za najważniejsze osiągnięcia uważa zdobycie:

– 1 miejsca na Festiwalu Chóralnym w Trnavie na Słowacji (2007r.)

–  Grand Prix na 4. Międzynarodowym Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna” (2008r.)

–  Grand Prix na Festiwalu Chóralnym w Szamotułach (2008r)

– 1 miejsca na 41. Konkursie Chóralnym „Legnica Cantat” (2010r)

–  Nagrody Specjalnej im. Francisco Vallejos na Międzynarodowym Konkursie Pieśni i Habaner w Torrevieja w Hiszpanii (2010r.)

–  Grand Prix na VII. Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2012r.)

–  Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rumii (2012r.)

– Złotego Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F.Nowowiejskiego w Barczewie (2015r.)

– 1 miejsca w kategoriach Pop i Muzyka Sakralna na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii (2015r.)

Kategoria: Chóry mieszane

Repertuar konkursowy:

  •   Crucifixus / Antonio Lotti
  •   Dobranoc / opr. Marcin Pospieszalski
  •   StabatMater / Marek Jasiński
  •   Agnus Dei / Samuel Barber