Home » Uczestnicy 2019 » CANTUS, Leszno

CANTUS, Leszno

 

 

CANTUS to zespół wokalny, który powstał w lutym 2017 roku, początkowo stworzony na potrzebę wystąpienia na rodzimym festiwalu Leszno Barok Plus Festiwal.

Podczas gdy współpraca układała się interesująco, członkowie zespołu podjęli decyzję o dalszym istnieniu zespołu, a już pod koniec roku 2017 utworzyli Stowarzyszenie Zespołu Wokalnego Cantus.

Stowarzyszenie jest organizatorem  koncertów muzycznych rozpowszechniając tym samym kulturę muzyczną, w szczególności wielogłosową muzykę wokalną. Dyrygentem zespołu jest Tomasz Sowiński absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Cantus łączy w sobie tradycje chóralistyki oraz śpiew pełen pasji i zaangażowania. Śpiewacy wykonują kompozycje chóralne poczynając od epoki renesansu, po romantyzm, a kończąc na muzyce współczesnej, wykorzystując jednocześnie dzieła wokalne  i wokalno-instrumentalne różnych epok.

Nagrody i wyróżnienia:

Zespół Wokalny „Cantus” został nagrodzony podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej w październiku 2018 roku. Konkurs festiwalowy „Gaude Cantem” był pierwszą potyczką zespołu. W konkursie uczestniczyły chóry z Polski, Czech i Słowacji. W kategorii chórów kameralnych,  chór wyśpiewał najwyższą notę i srebrne pasmo.

W styczniu 2019 roku zespół  zdobył złote pasmo i Grand prix podczas  XIV Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.

 

Kategoria:

Repertuar konkursowy:

  • Łukaszewski – Parce Domine
  • Bercherm – O Jesu Christe
  • Marian Sawa – Popule meus
  • Rihards Dubra – O Crux ave
  • Rossini – O Salutaris Hostia