Home » Festiwal 2018 » Uczestnicy 2018 » Wejherowski Chór Mieszany CAMERATA MUSICALE

Wejherowski Chór Mieszany CAMERATA MUSICALE

Camerata Musicale

 

 

 

 

 

 

 

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” został założony w grudniu 2011 roku. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Aleksandra Janus – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i Podyplomowego Studium Chórmistrzostwa i Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zespół ma swoją siedzibę w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Chór „Camerata Musicale” prowadzi aktywną działalność koncertową w regionie, a raz w miesiącu daje oprawę niedzielnej mszy św. w Kolegiacie Wejherowskiej, bierze udział w licznych konkursach i festiwalach chóralnych. Jednym z celów działalności zespołu jest popularyzacja polskiej muzyki sakralnej i ludowej, wśród której istotne znaczenie ma muzyka kaszubska. Chór koncertował m.in. z Cezarym Paciorkiem, Maciejem Sikałą, Weroniką Korthals, Arturem Sychowskim, a także Orkiestrą Wojskową w Toruniu, Orkiestrą MOSG w Gdańsku, zespołem „Fucus”, Orkiestrą Cymbałową oraz Bałałajkową z Mińska, Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”, Chórem Sceny Muzycznej „Gdańsk”, Chórem Kameralnym ZUT w Szczecinie oraz Chórem „Iuventus Cantat” z Sombora (Serbia). W ostatnim czasie chór został zaproszony do wspólnego wykonania kolęd z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Chór ma na swoim koncie dwie nagrody Grand Prix oraz 6 Złotych Pasm zdobytych podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. W ostatnim czasie Chór „Camerata Musicale” zdobył m.in.: Złote Pasmo „III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Mundus Cantat w Gdańsku” oraz Złote Pasmo i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych „Sedina Cantat” w Szczecinie oraz Srebrne Pasmo XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie.

Dyrygent: Aleksandra Janus

Kategoria: Chóry Mieszane

Repertuar konkursowy:

Francis Poulenc – Timor et tremor
Marek Raczyński – Mój Ójcze
Mała Suita Kaszubska – Szymon Godziemba-Trytek
Lars Jansson – Salve Regina