1 marca 2015

Chór BEATI CANTORES, Głogów

beati_zmnWe wrześniu 1985 r. z inicjatywy księdza prałata Ryszarda Dobrołowicza przy parafii NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik w Głogowie. Od lipca 2000 r. chór działa jako Stowarzyszenie Chór Beati Cantores. „Beati Cantores” zgodnie z najstarszą tradycją wykonuje utwory muzyki sakralnej różnych epok, kompozytorów klasycznych i współczesnych, a także muzykę rozrywkową, ludową i patriotyczną. Występuje średnio 30-40 razy w roku.
Stowarzyszenie organizuje cykliczne koncerty okazjonalne, m.in. koncerty muzyki pasyjnej i maryjnej oraz koncerty kolęd. Rokrocznie uświetnia ważne uroczystości miejskie i powiatowe. W latach 1998-2005 chór był organizatorem Zamkowych Spotkań Chóralnych, które od 2006 r. przybrały formułę konkursu jako Ogólnopolski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT.
Zespół odbył wiele podróży zagranicznych. Ośmiokrotnie koncertował w Niemczech: w Langenhagen, Eisenhuttenstadt oraz w Riesie, które są miastami partnerskimi Głogowa, w Hanowerze oraz w Kronach w Bawarii, a także w Austrii, Czechach i we Włoszech, gdzie koncertował w Rzymie, Wenecji, Loretto i Asyżu. W 2004 r. chór odbył trasę koncertową po Litwie, dając koncerty w Wilnie, Kownie i Ejszyszkach, a w 2013 r. koncertował na Ukrainie – we Lwowie i Kamieńcu Podolskim.
Wydarzeniami, które zapadły głęboko w pamięć członkom chóru były śpiewy liturgiczne podczas pobytu Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. w 1997 r., udział w International Kulturfestival w Langenhagen w 1995 i 2000 r., występ w Pawilonie Polskim na Światowej Wystawie Expo 2000 w Hanowerze, udział w Europejskich Dniach Muzyki z okazji 1000-lecia miasta Kronach w 2003 r.
Chór „Beati Cantores” bierze udział w wielu festiwalach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia – w Rumii, Rzeszowie, Katowicach, Toruniu, Gnieźnie, Głogowie i w Ołomuńcu (Czechy).
W 2010 r., z okazji 25-lecia działalności, chórzyści zostali odznaczeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi odznakami honorowymi PZChiO, natomiast Chór otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrną Odznakę PZCHiO oraz odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”, które zostało przyznane przez ks. biskupa Stefana Regmunta.
Chór Beati Cantores nagrał dwie płyty. Pierwszą z kolędami w 2004 r. oraz drugą, wydaną z okazji jubileuszu XX-lecia w 2005 roku.
Dyrygentem chóru od 1985 r. jest pani Barbara Walendzik, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, wieloletni nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych i historii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Liszta w Głogowie. Aktywnie uczestniczy w organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT oraz Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej KRESY. Jest również dyrygentem chóru „Gaudium”, działającego przy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głogowie. Za swoją wieloletnią pracę zawodową oraz działalność społeczną została wyróżniona wieloma odznaczeniami, w tym m.in.: Diecezjalnym Odznaczeniem „Krzyż Zasługi dla Kościoła i Ojczyzny”, Medalem Honorowym Miasta Głogowa, Srebrną, Złotą i Złotą Odznaką Honorową z Laurem PZChiO, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Głogowa”.

Dyrygent:  Barbara Walendzik

Repertuar konkursowy:

Tenebrae factae sunt / Davide Perez
Parce Domine / Feliks Nowowiejski
Czego chcesz od nas Panie / Józef Świder
Zdrowaś Królewno Wyborna / Andrzej Koszewski

Kategoria konkursowa: chóry kościelne