Home » Chór Kameralny AKOLADA przy Bydgoskiej Szkole Wyższej, Bydgoszcz

Chór Kameralny AKOLADA przy Bydgoskiej Szkole Wyższej, Bydgoszcz

akolada_zmnChór Kameralny „Akolada” Bydgoskiej Szkoły Wyższej powstał w 2002 r. w odpowiedzi na potrzebę wspólnego muzykowania grupy przyjaciół. Dyryguje nim jego współzałożycielka dr hab. Renata Szerafin-Wójtowicz. Od 2007 r. zespół pracuje pod patronatem Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Obecnie Chór tworzą zarówno bydgoszczanie jak i torunianie: muzycy, nauczyciele, studenci, przedstawiciele prawa i służby zdrowia. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Bydgoszczy koncertując i zapewniając muzyczną oprawę wydarzeń związanych z działalnością instytucji kulturalnych i administracyjnych miasta, występuje również w Toruniu. Mimo, że podstawą jego repertuaru są utwory a cappella sakralne i świeckie kompozytorów różnych epok i narodowości, a także inspirowane polskim folklorem, zespół wykonywał również dzieła wokalno-instrumentalne, np. Canti Laudantes Józefa Świdra, program musicalowo-operetkowy, utwory Wojciecha Kilara z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej czy Mszę Koronacyjną C-dur W. A. Mozarta z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej. Z orkiestrą TOS chór dokonał również prawykonania Oratorium o życiu błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego toruńskiej kompozytorki Magdaleny Cynk, a także wykonał jej Tryptyk Pasyjny do słów Wiesława Liseckiego. Chór koncertował w kraju i za granicą, m.in. w: Szwajcarii, Hiszpanii, Danii, Niemczech, Bułgarii, na Litwie i we Włoszech. Jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach i festiwalach muzyki chóralnej, z których najważniejsze to:

– I miejsce oraz Nagroda Specjalna Prorektora ds. Artystycznych Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w II Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2005 r.,
– I miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu „Cantio Lodziensis” w Łodzi w 2007 r.
– I miejsce oraz Nagroda Specjalna za Najciekawszą Interpretację Utworu Kaszubskiego na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w 2008 r.
– Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna w III Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie w 2008 r.
– I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2009 r.,
– Grand Prix, Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego oraz Nagroda za Najlepsze Wykonanie Kompozycji F. Nowowiejskiego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w 2009 r.
– Grand Prix w kategorii Muzyka Współczesna oraz Grand Prix w kategorii Muzyka Sakralna na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w 2009 r.
– I miejsce na XII Ogólnopolskim Festiwalu „Cantio Lodziensis” w Łodzi w 2009 r.
– Dyplom „Tres Bien” na 46. Montreux Choral Festival w Szwajcarii w 2010 r.
– Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna Senatora RP w IV Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie w 2010 r.
– I miejsce oraz Nagroda Specjalna w V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w 2011 r.
– Grand Prix, Nagroda Specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego i Nagroda Specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Muzyki Dawnej oraz Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w 2011 r.
– Grand Prix w Konkursie o Puchar Prezydenta Bydgoszczy w 2011 r.
– I miejsce i Nagroda Specjalna za Najlepsze Wykonanie Utworu Kompozytora Łódzkiego na XIV Ogólnopolskim Festiwalu „Cantio Lodziensis” w Łodzi w 2011 r.
– I miejsce i Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Obowiązkowego w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej „Laudate Dominum” w Wilnie na Litwie w 2011 r.
– Srebrny Dyplom i Nagroda za Najciekawszą Interpretację Utworu Kaszubskiego na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w 2013 r.
– Złoty Dyplom w I Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Per Musicam ad Astra” w Toruniu w 2013 r.
– Grand Prix w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy w 2013 r.
– Złoty Dyplom i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Queen of the Adriatic Sea Choral Festival and Competition” w Cattolica we Włoszech w 2014 r.
Działalność zespołu wspiera m.in. Stowarzyszenie „Chór Kameralny Akolada”.
Chórem Kameralnym „Akolada” dyryguje dr hab. Renata Szerafin-Wójtowicz.

Dyrygent:  Renata Szerafin-Wójtowicz

Repertuar konkursowy:

Ludu, mój ludu / Miłosz Bembinow
Crucem Tuam / Łukasz Urbaniak
Zastupnice usierdnaja / Paweł Czesnokow

Kategoria konkursowa: chóry mieszane (pow. 24 osób)